Se afișează postările cu eticheta dulciuri. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta dulciuri. Afișați toate postările

marți, 4 decembrie 2012

Papanaşi

500 g brânză de vaci, 3 ouă întregi, 2-3 linguri de făină. Se face un aluat care se ia cu lingura şi se fierbe, pe rând, în apă clocotită cu sare. Se scot, se tăvălesc prin pesmet prăjit în unt. Se servesc calzi cu smântână şi zahăr după gust.

luni, 3 decembrie 2012

Papară

Se taie franzela în felii, se ung feliile cu unt pe o parte şi se înmoaie în lapte dulce. Într-o cratiţă unsă cu unt se pune un strat de felii. Peste el se pune un rând de brânză rasă, apoi alt strat de felii şi tot aşa până se umple 3/4 din cratiţă. Laptele rămas se completează, se îndulceşte şi se bate cu câteva ouă. Se toarnă în cratiţă şi se bagă la cuptor.

duminică, 2 decembrie 2012

Şarlotă

Se fierbe 1 litru de lapte. Separat se pun 3 linguri cu vârf de făină, 3 linguri cacao şi 9 de zahăr. Se amestecă şi se toarnă apoi laptele amestecând în continuu. Se lasă la foc potrivit până ajunge la consistenţa unei ciulamale. Se pune puţin rom. Se toarnă în pahare/căni/castroane şi se lasă la răcit.

sâmbătă, 1 decembrie 2012

Măcinici

Se pune apa la fiert cu puţină sare şi zahăr după gust. Într-o farfurie se bat 3-4 linguri de făină cu apă rece pentru o oală de 10 litri. Când apa din oală clocoteşte răsturnăm făina bătută şi amestecăm pentru a nu se forma cocoloaşe.
Separat se fierb pastele făinoase şi se răstoarnă în oala mare. Se adaugă vanilie, coajă de portocală şi de lămâie. 
Se servesc călduţi cu nucă pisată, nucă rasă, zahăr şi după gust scorţişoară.

vineri, 30 noiembrie 2012

Lapte de pasăre

La un litru de lapte se despart 8 ouă. Albuşul se bate cu zahăr pentru ca compoziţia să fie tare. Se fierbe laptele şi în timp ce fierbe se ia cu o lingură din albuşul bătut şi se lasă în lapte pentru ca aceasta să iasă ca o găluşcă. După câteva minute se iau cu spumarul şi se pun pe un platou. După ce s-au făcut găluşti din tot albuşul, într-o cratiţă se freacă gălbenuşurile cu zahăr, se pune laptele şi se freacă în continuarepentru a se face o cremă. În castronele se pune crema şi câte o găluşcă. Înainte de servire, deasupra, se pune de obicei şi dulceaţă.

joi, 29 noiembrie 2012

Cremă de zahăr ars

Într-o cratiţă se arde zahăr cu care se tapetează pereţii cratiţei. Se lasă la răcit. Pentru un litru de lapte fiert se freacă 8 gălbenuşuri cu aproximativ 200 g de zahăr. Se toarnă apoi laptele fiert peste acestea împreună cu cele 8 albuşuri bătute spumă. În cratiţa cu zahărul ars se toarnă puţin rom si apoi compoziţia cu laptele fiert.
Cratiţa se pune într-o tavă cu apă rece şi apoi se bagă la cuptor la foc potrivit. Din când în când se completează cu apă rece apa din tavă.
Când crema este rumenită deasupra, se scoate de la cuptor şi se lasă să se răcească iar după aceea se răstoarnă într-o altă tavă.