Se afișează postările cu eticheta îngheţată. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta îngheţată. Afișați toate postările

joi, 20 iunie 2013

Parfait

300 g zahăr, 2 ouă, 1/2 litru lapte, vanilie, 1/2 kg frişcă. Se amestecă ouăle cu zahărul şi laptele la baie de apă până se face ca o ciulama. Se lasă să se răcească şi se adaugă frişca. Compoziţia se toarnă în tăvi de keg, oprindu-se puţin care se amestecă cu ciocolată topită şi se pune deasupra. Tăvile se acoperă cu o folie de plastic înainte de a se turna compoziţia. Se pune la congelator.

duminică, 21 aprilie 2013

Parfait (Anca Trandafir)

Compoziţia 1: 4 borcănele smântână, 1 pahar mare (1/4) zahăr. Se bate frişca.
Compoziţia 2: 4 linguri cacao, 4 linguri zahăr, puţină apă ca să iasă o pastă. Se pune la fiert până se topeşte zahărul.
Peste compoziţia nr.2, după ce s-a dat jos de pe foc, se adaugă 6 gălbenuşuri apoi după ce s-a răcit de tot, frişca. Se adaugă albuşurile bătute spumă şi nucă prăjită şi sfărâmată (cam o cană). 
Se pune totul la congelator într-o cratiţă de 4 kg.

sâmbătă, 16 februarie 2013

Îngheţată Camelia

300g zahăr, 2 ouă, 500ml lapte, un baton sau esenţă de vanilie, 500g frişcă. Se amestecă gălbenuşul de la ouă, zahărul şi laptele la baie de apă până se face ca o ciulama. Se lasă să se răcească şi se adaugă frişca si albuşurile spumă. Compoziţia se toarnă în tăvi de chec oprindu-se puţin care se amestecă cu ciocolată topită şi se pune deasupra. Înainte de a turna compoziţia în tăvi acestea sunt acoperite cu o folie de plastic. Se pune la congelator.