300 g zahăr, 2 ouă, 1/2 litru lapte, vanilie, 1/2 kg frişcă. Se amestecă ouăle cu zahărul şi laptele la baie de apă până se face ca o ciulama. Se lasă să se răcească şi se adaugă frişca. Compoziţia se toarnă în tăvi de keg, oprindu-se puţin care se amestecă cu ciocolată topită şi se pune deasupra. Tăvile se acoperă cu o folie de plastic înainte de a se turna compoziţia. Se pune la congelator.
Se afișează postările cu eticheta îngheţată. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta îngheţată. Afișați toate postările
joi, 20 iunie 2013
duminică, 21 aprilie 2013
Parfait (Anca Trandafir)
Compoziţia 1: 4 borcănele smântână, 1 pahar mare (1/4) zahăr. Se bate frişca.
Compoziţia 2: 4 linguri cacao, 4 linguri zahăr, puţină apă ca să iasă o pastă. Se pune la fiert până se topeşte zahărul.
Peste compoziţia nr.2, după ce s-a dat jos de pe foc, se adaugă 6 gălbenuşuri apoi după ce s-a răcit de tot, frişca. Se adaugă albuşurile bătute spumă şi nucă prăjită şi sfărâmată (cam o cană).
Se pune totul la congelator într-o cratiţă de 4 kg.
sâmbătă, 16 februarie 2013
Îngheţată Camelia
300g zahăr, 2 ouă, 500ml lapte, un baton sau esenţă de vanilie, 500g frişcă. Se amestecă gălbenuşul de la ouă, zahărul şi laptele la baie de apă până se face ca o ciulama. Se lasă să se răcească şi se adaugă frişca si albuşurile spumă. Compoziţia se toarnă în tăvi de chec oprindu-se puţin care se amestecă cu ciocolată topită şi se pune deasupra. Înainte de a turna compoziţia în tăvi acestea sunt acoperite cu o folie de plastic. Se pune la congelator.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)